
HISTORIA Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Głogowie Małopolskim
Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Głogowie Małopolskim powstała w latach czterdziestych XX wieku po zakończeniu II Wojny Światowej w wyniku łączenia się jednostkowych Spółdzielni z terenu głogowszczyzny. Za dzień rozpoczęcia działalności Spółdzielni przyjmuje się 27 czerwca 1945 roku, w którym postanowieniem Sądu Okręgowego w Rzeszowie dokonano jej wpisu do Rejestru Spółdzielni. Do nowo powstałej organizacji przyłączyły się powstałe wcześniej małe jednostkowe Spółdzielnie z terenu gminy: „Zgoda” z Wysokiej Głogowskiej, „Jedność” z Rogoźnicy, „Gwiazda” ze Stykowa, „Piast” z Pogwizdowa Starego, „Jutrzenka” z Przewrotnego, „Zgoda” z Huciska, „Rolniczy Handel” z Głogowa Małopolskiego i w późniejszym okresie „Spójnia” z Bud Głogowskich. W procesie tym znaczącą rolę odegrała również Spółdzielnia Rolniczo-Handlowa w Głogowie Małopolskim powstała 16 grudnia 1940 roku – która pierwszy sklep uruchomiła w 1944 roku. Nowo powstała Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Głogowie Małopolskim po zakończeniu procesu przyłączeniowego w końcu lat 40-tych osiągnęła pewien poziom stabilności organizacyjnej i gospodarczej.
.
W latach 50-tych i 60-tych zakres działalności Spółdzielni poszerzał się. W tym okresie wybudowano sklepy w Hucisku, Pogwizdowie Starym, Stykowie, w Budach Głogowskich, Rogoźnicy, Wysokiej Głogowskiej, dwa sklepy w Przewrotnem oraz piekarnię, restaurację” Leśna” i bazę magazynową w Głogowie Małopolskim. Początkowo towary dowożone były do sklepów furmankami z Rzeszowa. Pierwszym mechanicznym środkiem transportu był samochód „Lublin”, później zakupiono Nysę”. Tworzenie się, funkcjonowanie i rozwój Spółdzielni w tym okresie były możliwe dzięki zaangażowaniu wielu działaczy spółdzielczych i stabilność w składzie jej Zarządu oraz duży napływ członków.
W latach 70-tych miały miejsce częste zmiany osobowe w Zarządzie Spółdzielni, a także nastąpiła zmiana zasięgu terytorialnego jej działania. Do 1975 roku Spółdzielnia prowadziła działalność na terenie miasta Głogów Małopolski i trzech gromad, w skład których wchodziło 10 wsi. Po reformie administracyjnej w tym roku, teren Spółdzielni poszerzył się o trzy miejscowości: Rudna Mała, Miłocin, Pogwizdów Nowy, po ich przyłączeniu do Gminy Głogów Małopolski.W tym czasie Spółdzielnia przejęła z Gminnej Spółdzielni „SCh” w Świlczy bazę magazynowo – składową w Rudnej Małej i sklepy spożywcze w Pogwizdowie Nowym i Rudnej Małej.